Historia
Koło Misyjne „Misyjna Jutrzenka” działa przy Parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie od 1994 roku. Pomysł założenia dziecięcego koła misyjnego zrodził się w parafialnej grupie misyjnej dorosłych, której przewodziła Lidia Greń-Wajdzik. Sama powierzała wszystkie swoje trudności Bogu przez orędownictwo błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Za otrzymane łaski przyrzekła utworzyć w Skoczowie dziecięce koło misyjne, które po dziś dzień prężnie pomaga ludziom potrzebującym na całym świecie. Skoczowskie koło misyjne zainaugurowało swoją działalność 23 października 1994 roku podczas Niedzieli Misyjnej. W obecności siostry Izabeli Rudnickiej sekretarz krajowej Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Misyjna Jutrzenka” wystawiła pierwsze przedstawienie o tematyce misyjnej. Siostra Izabela wręczyła wszystkim członkom legitymacje oraz przybliżyła cele działalności dziecięcych kół misyjnych.
Zaangażowanie „Misyjnej Jutrzenki” w pomoc materialną i duchową misjom stale wzrastało. Dzieci z ochotą rokrocznie przygotowywały przedstawienia z okazji Dnia Matki i Niedzieli Misyjnej. Występom towarzyszyła loteria fantowa. Nad programem artystycznym czuwały animatorki misyjne, które z ogromnym oddaniem rozwijały działalność grupy misyjnej. W 1994 roku funkcję tę pełniła Anna Wajdzik z d. Tobiasiewicz. Przez kolejne 5 lat koło misyjne prowadziła Anna Kulawska z d. Domagała, którą wspomagał od strony muzycznej Krzysztof Kubik. Stałym elementem formacyjnym grupy były spotkania z misjonarzami, które przybliżały realia życia w dalekich krajach.
Ważnym przeżyciem dla „Misyjnej Jutrzenki” była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie. 22 maja 1995 roku podczas Mszy świętej na wzgórzu Kaplicówka przedstawicielka grupy Agnieszka Chruszcz złożyła na ręce Jana Pawła II dary ofiarne. W kolejnych latach grupa misyjna kilkakrotnie podejmowała korespondencję z Ojcem Świętym, a w 2006 roku modliła się przy Jego grobie w Watykanie.
Skoczowskie koło misyjne od początku swego istnienia chętnie uczestniczyło w Krajowych Kongresach Misyjnych Dzieci organizowanych początkowo na Jasnej Górze, następnie w Warszawie. W spotkaniach brało udział zwykle kilkaset dzieci z całej Polski. Wyjazdy motywowały do przygotowywania kolejnych występów misyjnych i przedstawiania ich w okolicznych miejscowościach, m.in. w Simoradzu, Pogórzu, Brennej, Górkach Wielkich, Dębowcu, Ochabach i Drogomyślu.
Co roku ważnym wydarzeniem w kalendarzu koła misyjnego były wystawiane przez dzieci Jasełka Bożonarodzeniowe. Spektakle zawsze w oryginalny sposób opowiadały o przyjściu na świat Pana Jezusa, zaś zebrane w tym czasie ofiary były przeznaczane na pomoc dzieciom potrzebującym w krajach misyjnych.
Od połowy 1999 roku funkcję animatora grupy objęła Urszula Marhula. Z niezwykłą sumiennością podchodziła do organizacji wszystkich wydarzeń oraz formacji duchowej dzieci i młodzieży. Od strony muzycznej wspierali ją kolejno Wojciech Pasieka, Marek Różycki, Piotr Paszyna i Anna Wiech. „Misyjna Jutrzenka” chętnie wystawiała przedstawienia, koncertowała oraz organizowała kiermasze, a w Święta Wielkiej Nocy zbierała fundusze na akcję MIVA Polska podczas święcenia pojazdów. Skoczowska grupa występowała w tym czasie także w Pszczynie, Bielsku-Białej, Radziechowach i Żywcu.
„Misyjna Jutrzenka” włączyła się od 2013 roku w akcję Adopcja na odległość, w której wspiera dziewczynkę z Madagaskaru o imieniu Julia, zaś od 2022 roku pomaga dziewczynie z Tanzanii o imieniu Elizabeti.
Od 2016 roku funkcję animatorów „Misyjnej Jutrzenki” objęli Joanna Walczyk z d. Marondel oraz Paweł Moskała, którzy z zaangażowaniem kontynuują działalność koła misyjnego. Dzięki współpracy z rodzicami przygotowują każdego roku wiele akcji charytatywnych, wśród nich pikniki misyjne organizowane w Parku im. F. Nowaka w Skoczowie, które zapewniają liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszy się przygotowywany od kilku lat początkiem listopada Bal Wszystkich Świętych. Ważnym wydarzeniem dla grupy misyjnej są wystawiane w Skoczowie i okolicach jasełka. Okres bożonarodzeniowy wieńczy Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które co roku odbywa się w innej parafii – w Skoczowie w 2020 i 2025 roku. Podczas sobotnich spotkań nie brakuje czasu na rozwijanie talentów artystycznych, integrację, gry i zabawy na wolnym powietrzu, poszerzenie wiedzy o krajach misyjnych oraz na wizyty misjonarzy, którzy z entuzjazmem opowiadają o swojej pracy na różnych krańcach świata.
Ogromnym wsparciem dla dziecięcego koła są opiekunowie duchowi. Od 1994 do 2005 roku modlitewnie i organizacyjnie „Misyjną Jutrzenkę” wspierał ksiądz Karol Mozor, od 2005 do 2006 roku funkcję tę pełnił ksiądz Tomasz Kotlarski, a od 2006 do 2010 roku ksiądz Marcin Wróbel. Kolejne lata duszpasterzem koła był ksiądz Juliusz Kropacz, zaś od 2021 do 2024 roku ksiądz Jan Gałysa. Obecnie opiekunem duchowym jest ksiądz Paweł Then.
Poza cotygodniowymi spotkaniami koło misyjne chętnie spędza czas wspólnie podczas organizowanych wyjazdów wakacyjnych, a także górskich wycieczek po beskidzkich szlakach, czy kuligach. Od 1994 roku „Misyjna Jutrzenka” zwiedziła niemal każdy zakątek Polski.
W niedzielę 20 października 2024 roku Koło Misyjne „Misyjna Jutrzenka” dziękowało na Mszy świętej o godzinie 11:00 za 30 lat istnienia. Obchodzony jubileusz był okazją do zorganizowania pielgrzymki do Włoch szlakiem świętych, w czasie której grupa odwiedziła Wenecję, Padwę, Loreto, Cascia’ę, Asyż i Rzym.