Śladami świętych po Włoszech

W związku ze zbliżającym się 30-leciem naszego koła misyjnego zaplanowaliśmy pielgrzymkę do Włoch. W czasie wakacji nawiedzaliśmy wyjątkowo urokliwe miejsca związane ze świętymi, był też czas na wypoczynek w nadmorskich kurortach nad Morzem Adriatyckim i Morzem Tyrreńskim.

Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od Wenecji, gdzie wśród wąskich uliczek i kanałów wodnych powstała bizantyjska Bazylika świętego Marka, w której spoczywają szczątki ewangelisty. Nie sposób nie zauważyć podczas spaceru po mieście liczne płaskorzeźby i rzeźby przedstawiające lwa, który to symbolizuje świętego Marka – patrona miasta. Następnie udaliśmy się do Padwy, miasta słynącego z jednego z najstarszych uniwersytetów, ale i przestronnej romańsko-gotyckiej Bazyliki św. Antoniego, w której spoczywają szczątki tego niezwykłego zakonnika. W kaplicy obok zakrystii mieliśmy okazję uczestniczyć w Mszy świętej.

Kolejnym ważnym miastem na szlaku pielgrzymki było Loreto. Wpierw udaliśmy się do Sanktuarium Domu Bożego, aby podziwiać piękno świątyni, w której wnętrzu znajduje się przewieziony z Nazaretu dom Maryi. Prostota wnętrza jak i zdobiące zewnętrzne ściany płaskorzeźby zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dzięki uprzejmości braci kapucynów mogliśmy uczestniczyć w Mszy świętej, którą odprawił w krypcie świątyni ksiądz Mirosław. Kolejne cudowne chwile wyjazdu spędziliśmy w górzystej Umbrii. Piękno tamtejszej przyrody i urokliwe średniowieczne miasteczka wzbudzały wśród nas podziw. Ważnym przystankiem na trasie była miejscowość Cascia, w której szczególnie czczona jest święta Rita. Spoczywa ona w tamtejszej bazylice, a jej ciało po dziś dzień nie uległo rozkładowi.

Będąc w centralnych Włoszech nie sposób ominąć Asyż, miejscowość w której urodzili się wyjątkowi święci – Franciszek i Klara. Ze wzgórza miasta rozpościera się cudowny widok na okolicę. Zwiedzanie Asyżu rozpoczęliśmy od nawiedzenia Bazyliki św. Klary, której ciało spoczywa w przeszklonej trumnie w krypcie świątyni. Następnie udaliśmy się do klasztoru franciszkańskiego na Mszę świętą, po czym zwiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka. Niezwykłe wrażenie zrobiły na nas średniowieczne malowidła, które po dziś dzień zdobią wnętrze kościoła. Po południu udaliśmy się do leżącego na szczycie wulkanicznego wzgórza Orvieto. Miejscowość ta słynie z przepięknej katedry wybudowanej z trawertynu i bazaltu, które to materiały tworzą naprzemienne pasy. Podziw wzbudza także fasada kościoła oraz ogromnych rozmiarów rzeźby, znajdujące się we wnętrzu świątyni. Celem przyjazdu do Orvieto było jednak przede wszystkim oddanie czci Krwi Chrystusa, która znajduje się na korporale w bocznej kaplicy.

Ostatnim punktem na trasie pielgrzymki był Rzym, znany w świecie z bogatej historii, monumentalnych budowli, odgrywający znaczącą rolę w dziejach Kościoła katolickiego. Podczas dwudniowego pobytu w stolicy Włoch nawiedziliśmy Bazylikę świętego Piotra, Bazylikę świętego Jana na Lateranie oraz Święte Schody pochodzące z pałacu namiestnika Poncjusza Piłata, które sprowadziła do Rzymu święta Helena. Mieliśmy okazję zobaczyć także starożytne budowle, wiele z nich jest jeszcze w znakomitej formie, miedzy innymi Koloseum, Forum Romanum, i Panteon. Z zachwytem podziwialiśmy także budowle na Placu Weneckim i Placu Navona oraz Kapitol i Schody Hiszpańskie. Nie ominęliśmy słynnej Fontanny di Trevi. Jednak największym przeżyciem była dla nas modlitwa Anioł Pański wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem na placu świętego Piotra. Na zakończenie Papież pozdrowił naszą grupę i życzył wszystkim dobrej niedzieli.

Modlitwa Anioł Pański na placu świętego Piotra w Rzymie w dniu 30 czerwca 2024 roku

Ta niesamowita przygoda rozpoczęła się 21 czerwca w Skoczowie, a zakończyła się 30 czerwca w Rzymie. Zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc, bardzo dobrze bawiliśmy się i spędziliśmy miło czas razem w grupie 53 osób.